Tak s tímto názorem se setkávám poměrně často, a člověk se tomu nemůže moc divit… jenže:
1) Nejsem socio-ekonom, takže níže je pouze můj laický názor
2) Pokud by byl frugalista každý, tak bude sice daleko menší spotřeba (a potřeba) věcí, ale na druhou stranu bylo by daleko méně pracovně aktivních lidí, takže teoreticky by se to mohlo vyrovnat. Takže ano, asi by ubylo kaváren, ale nejen proto, že by kavárníci umřeli hlady, ale proto, že by kavárníci nepotřebovali pracovat.
Dnes lidé tráví spoustu času v práci proto, aby vydělali na věci, které jim šetří čas.
Když se nad tím zamyslíte, tak je to naprosto absurdní. Neříkám, že se máme vrátit zpátky do jeskyně nebo dokonce na stromy, ale lidé občas vydělávají 20 hodin na to, aby si koupili fukar na listí, který jim ušetří oproti koštěti a hrábím 10 hodin času za 5 let, platí ještě za elektřinu nebo benzín na provoz, a ještě si díky ušetřené námaze (pohybu) za další peníze platí nějaký drahý sport (na který jezdí autem, platí benzín a nakupují výbavu). Takže si sice trochu zkrátí čas nenáviděného zametání listí, ale zrovna tak si prodlouží čas ve stejně nenáviděné práci.
Takže když lidé přestanou utrácet za nepotřebné (zbytné), marketingem a tlakem okolí protlačované věci a služby, tak jim zbyde čas i peníze na tu kávu s přáteli.
„Příliš mnoho lidí utrácí peníze, které si nevydělali, za věci, které nechtějí, aby udělali dojem na lidi, které nemají rádi.“ — Will Smith