Základy Marxismu Leninismu jsem nikdy nečetl, tak nevím, ale nedávno mě jeden kamarád nazval marxistou. Pokud je marxismus o tom, že člověk věří, že to nejlepší v životě je zadarmo, tak asi budu marxista 😁 Pokud tento blog čte nějaký politolog, tak prosím o diagnózu do komentáře pod článek. Díky.
Jsou potřeba peníze?
Samozřejmě ano. Kupujeme si za ně věci, které neumíme, nebo nemůžeme či nechceme sami vyrobit. Potřebujeme nevyčerpatelný zdroj peněz? Řekl bych, že zcela jistě ne, ale hodně lidí má pocit, že vydělávat víc, než stačí utratit je smysl života. A pro mnoho lidí je to přitom nedostižná meta, které se snaží přiblížit, ale nikdy jí nedosáhnou. Čím to? Stačí prostě utrácet tolik, kolik vydělají. V ekonomice je popsán Jevonsův paradox který popisuje jev, kdy technologický pokrok přinášející větší efektivitu při využívání určitého zdroje paradoxně zvyšuje spotřebu tohoto zdroje kvůli větší poptávce (místo očekávaného poklesu spotřeby).Také se tím zabývá Khazzoom–Brookes postulate. Nikde jsem nedohledal, že by se s tím někdo zabýval v rovině příjmů a výdajů, třeba jen špatně hledám.
Moje teorie je taková, že lidé dokáží vždy utratit přesně tolik, kolik vydělají, bez ohledu na výši příjmů či jejich potřeby.
Pokaždé, když člověk dostane v práci přidáno, tak očekává, že mu na kontě na konci roku zbyde víc peněz, opak je často pravdou. Má pocit, že má víc, tak začne postupně kupovat o trochu lepší jogurty a sýry, které pro něj byly dříve moc drahé a nemohl si je dovolit. A je to tak se vším – oblečením, dovolenou, autem. Je to v podstatě nekonečná spirála, kdy každé zvýšení příjmu vede k zvýšeným nákladům, osobně tomu říkám paradox lepšího jogurtu. Začíná to lepším jogurtem, končí to lepší jachtou. V podstatě to tedy nekončí nikdy, takže člověk nikdy nedosáhne pocitu, že má dostatečný příjem. Napomáhá tomu všudypřítomný marketing, který v lidech budí neustálou potřebu nedostatku a nutnosti po něčem toužit.
Dá se tedy dosáhnout pocitu dostatečného příjmu? Ano, ale né cestou zvyšování příjmu, ale pouze snižováním životních nákladů. Jde o to utratit méně než vydělám, né vydělat více, než utratím.
Je zvyšování příjmu špatně? Samozřejmě ne, zvyšování příjmu je vhodné a žádoucí, ale nesmí vést k navyšování výdajů, ale k navyšování prostředků na investice. A to chce disciplínu.
Jsem tedy Marxista? Odpovědět nechám na vás 😉
PS: nezapomeňte, že to nejlepší v životě je zadarmo. Čas s vašimi dětmi, vaším partnerem, pobyt v přírodě. Víc o tom v dalším článku.